Individuali psichoterapija
Psichoterapija – kas tai?
Psichoterapija (toliau terapija) yra nemedikamentinis gydymo metodas, kurio metu vykstant reguliariems susitikimams su psichoterapeutu (toliau terapeutu) mėginama išgirsti ir suprasti žmogaus patyrimus, juos sieti su praeities ir dabarties išgyvenimais bei kartu ieškoti būdų, galinčių sumažinti žmogaus patiriamą diskomforto jausmą.
Terapijoje – labai svarbus ryšys tarp paciento ir terapeuto. Tik saugiame ryšyje galima atsiskleisti, pasakoti savo išgyvenimus. Svarbu, kad terapeutas jaustųsi galintis padėti konkrečiam žmogui, todėl prieš pradedant terapiją vyksta keli įvadiniai susitikimai, kurių metu kartu priimamas sprendimas pradėti ar nepradėti ilgalaikę terapiją. Nusprendus pradėti – suformuojami šio psichoterapinio gydymo tikslai.
Individualios terapijos sesija įprastai trunka 50 min, jei tik įmanoma, ji vyksta tokiu pačiu laiku, dažniausiai kartą per savaitę, toje pačioje vietoje. Psichoterapija nežada, kad jai pasibaigus, žmogus taps laimingesnis ir nebeklys. Prieš pradedant lankyti psichoterapiją, svarbu žinoti, kad terapeutas nedalina patarimų, nemoko, kaip žmogus turėtų gyventi ar elgtis įvairiose gyvenimo situacijose. Psichoterapija – kelias geriau pažinti patį save, geriau suvokti savo elgesio motyvus, atpažinti pasikartojančias, sunkumus keliančias gyvenimo situacijas ir rasti būdus tai keisti. Žmogus gali įgyti daugiau įžvalgų apie save, o taip pat atrasti būdų geriau tvarkytis su kasdienybėje atsirandančiais iššūkiais.
Psichoterapija gali būti trumpalaikė ir ilgalaikė. Trumpalaikė (iki 20 sesijų) – orientuota į tuo metu žmogaus išgyvenamą krizinę situaciją. Tokios terapijos metu didžiausias dėmesys skiriamas tuo metu žmogų varginančiai situacijai (pvz: skyrybos, sunkumai darbe, artimojo netektis ar pan.). Jos metu dėl iš anksto nustatytos terapijos trukmės mažiau dėmesio skiriama išsamiam asmenybės tyrinėjimui.
Ilgalaikėje terapijoje – daugiau erdvės tyrinėti išgyvenimus, jausmus, juos sieti su žmogaus praeitimi ir dabartimi, santykiais su žmonėmis, tarp jų – ir su terapeutu. Tokioje terapijoje gali atsirasti žmogaus asmenybės pokyčiai.
Mūsų klinikoje psichoterapeutai mokėsi psichodinaminės krypties mokyklose: individualios, grupinės terapijos studijose, bet kai vyksta psichoterapija, psichoterapinė mokykla “padėta” už terapeuto nugaros ar knygų lentynoje, o priešais jį esate Jūs. Kitaip tariant – nėra tokio dalyko, kaip “psichodinaminės psichoterapijos metodo taikymas” – savo gyvenimo autorius esate Jūs.
Mūsų klinikoje psichoterapeutai darbuojasi skirtingais krūviais ir ne visi galėsime suteikti pagalbą iš karto, taigi dėl psichoterapijos reikėtų teirautis individualiai.